AWARDS LIST

2020 Taiwan Ceramics Biennale Winners and Finalists

Awards Title of Work Name Country
Grand Prize Contained Chrysanthemum Susan Beiner USA
Gold Prize NWC 1904 Naoki Kato Japan
Silver Prize Compressed Mass Brad Taylor USA
Bronze Prize A Conversation Between Green and White JIANG Shao-qing China
Special Prize Taiwan Everyday KIM Sun Ae Rep. of Korea
Special Prize Kimono Stephanie Marie Roos Germany
Special Prize Oroshi—Spiral Satoshi Kino Japan
Special Prize From Heaven Through Earth. I'm the One. Tetsuya Ishiyama Japan
Special Prize Florilegium Ruth Ju-shih Li Australia
Special Prize Déshabillé, 02-01 Julie & Jesse Switzerland, USA
Special Prize Walk with Me Ken Eastman England
Special Prize Hide Me KIM Myungsun Rep. of Korea
Special Prize Soft Accents Michal Fargo Finland, Israel
Recomm­endation Prize Imagine Cecil Kemperink Netherlands
Recomm­endation Prize Virtual Museum #1 Antonella Cimatti Italy
Recommen­­dation Prize Two Anne Türn Estonia
Recomm­endation Prize Fade Away John Albert Murphy USA
Recomm­endation Prize 2019 Fur (Pelage) CHANG Yao-chang Taiwan
Recomm­endation Prize Binary Assistant Johnathan Hopp Israel
Recomm­endation Prize Interestellar Ⅰ Marta Armada Rodríguez Spain
Finalist A Sample of the Core Renata Cassiano Alvarez Mexico
Finalist Rondel Eliza Au Canada
Finalist Little by Little, Day by Day Javaria Ahmad Pakistan
Finalist Star Ivan Albreht USA Serbia
Finalist Plate (from Updated Series) Ivan Albreht USA Serbia
Finalist Life Chanchai Boriboon Thailand
Finalist Between the Lines Angela Burkhardt-Guallini Switzerland
Finalist In Between CHAU Yu-shing China (Hong Kong)
Finalist Plumbers CHANG Li-chuan Taiwan
Finalist Deconstruction vs. Construction CHIEN Chih-ta Taiwan
Finalist Woman's Look Valerie Ceulemans Belgium
Finalist Memory No.40 Du Chau USA
Finalist Intus Foras 02 Jean-Gabriel Cruz Switzerland, USA
Finalist Master of the Rocks 1&3 (installation) Gus Clutterbuck Australia
Finalist Modernization—Social Structure—Symbiosis DING You-yu Taiwan
Finalist Floating Simcha Even-Chen Israel
Finalist White Sea-urchin Nuray Erden Turkey
Finalist Relational Vessels Mark Goudy USA
Finalist Mouldscape—minimal Michal Gdak Poland
Finalist Jigsaw Puzzle Bowl HSU Shan-shan Taiwan
Finalist A Dog in Time: Illusion HSIEH Bin-yan Taiwan
Finalist Symphony of Light HO Chun-ting Taiwan
Finalist Tranquil Strength HSIEH Chia-heng Taiwan
Finalist The Shadow of Bamboo XU Ling China
Finalist Ai Diao Ni Noemi Iglesias Spain
Finalist Couple Teapot Kimie Ino Japan, Brazil
Finalist Blowfish Teapot Kimie Ino Japan, Brazil
Finalist Emotion Françoise Joris Belgium
Finalist Directions JIN Zhen-hua China
Finalist Pray Tomoko Konno Japan
Finalist Creature (Core) Tomoko Konno Japan
Finalist Shadow Workers Ⅱ—Workers and Their Tools Jin Kim & Kyung Won Baek Rep. of Korea
Finalist Desert Flower Iosifina Kosma Greece
Finalist Non-recyclable Fashion KAO Lien-hsiu Taiwan
Finalist Let the Sunshine In Maria ten Kortenaar Netherlands
Finalist Wildwood Vessel Joseph Kowalczyk USA
Finalist Meditation 2 Natalia Khlebtsevich Russian
Finalist Fallen Angels Nikola Knezevic Serbia
Finalist 1 to 10000 Growth Toru Kurokawa Japan
Finalist New Porcelain Project A LIN Lang-ming China
Finalist Icebergs: Reversal Weronika Lucinska Poland
Finalist Spring Outing LEE Ya-wen Taiwan
Finalist Bronze Wall—Voice Ⅲ (Braille Code) Sandra Meryl Ledingham Canada
Finalist Red Wall—Voice (Binary Code) Sandra Meryl Ledingham Canada
Finalist Jungle Elves LIN Hsiu-niang Taiwan
Finalist The Tears Within LEUNG Ting-kwok Canada
Finalist Gazing at Clouds LIU Jung-hui Taiwan
Finalist The Companions LEUNG Ting-kwok Canada
Finalist Exotic Land No.13 LIN Shih-chih Taiwan
Finalist Seven Spheres Mauro De Morais Italy
Finalist In Bloom (series) Aya Murata Japan
Finalist Gone But Still Here Cynthia O'Brien (Photographer: Barbara Brown) Canada
Finalist Sit Still, Look Pretty PAO Jung-yu Taiwan
Finalist Life Without Limits PENG Yamei Taiwan
Finalist Boundless Majesty PENG Yamei Taiwan
Finalist Rings QU Jianing China
Finalist Dunejars Rhett Russo USA
Finalist Interestellar Ⅱ Marta Armada Rodríguez Spain
Finalist Extrusion 2 Michael Rice Ireland
Finalist Floating Shelf Jocelyn Reid Canada
Finalist Oishii Eric Serritella USA
Finalist A Time Capsule of Life (Series 1) SONG Xin-yi China
Finalist Sprout Tomoya Sakai Japan
Finalist Landscape Tower Tomoya Sakai Japan
Finalist White Flakes Monika Jeannette Schoedel-Mueller & Werner Nowka Germany
Finalist Cycle Chika Shiraki Japan
Finalist KAGAYAKI- JIN No2 Tetsuya Tanaka Japan
Finalist KAGAYAKI‐ NOAH Tetsuya Tanaka Japan
Finalist Cloud Velimir Vukicevic Serbia
Finalist The Popular Mug WANG Yen-ran Taiwan
Finalist Circle/Prototype #6—Support WANG An-pei Taiwan
Finalist Quiet WU Weiping / XU Li / KUN Linya China
Finalist The Call of a Tree Garment WANG Miao-shu Taiwan
Finalist The Flow of Heart WANG Yun-de Taiwan
Finalist Titania Monique Wuarin Switzerland
Finalist The Hive WONG Ching-pong China (Hong Kong)
Finalist Paper. Stone WONG Ching-pong China (Hong Kong)
Finalist Mutual Gaze Miyagi Yuka Japan
Finalist The Sound of the Night Komiya Yukina Japan
Finalist White Cheomjang YUN Jucheol Rep. of Korea
Finalist Orignal O YOUNG Tzyy-yi Taiwan
Finalist Sis Night and Death Dawid Zynda Poland
Finalist Infinite Light Oya Asan Yuksel Turkey
Finalist Microscopic Floral Axis ZENG Siang-syuan Taiwan
Finalist Faded Fruits and Veg ZHOU Guangzhen USA
Finalist Not Rumor, Not Remote Predict ZHOU Guangzhen USA
Finalist Hanazume Quartet Valerie Zimany USA
Finalist The Original Heart ZHANG Ming China
Finalist Untitle Karin Zur Israel
回頂端